مجله خبری و سرگرمی نایس موزیک‌

سردترین سیاره منظومه شمسی کدام سیاره است؟

Нептун и Уран имат най-ниските температури, но кой е най-студеният зависи от това как определяме най-студения.

Най-студената планета в Слънчевата система

Според Digiato отговорът на този въпрос зависи от това как определяме най-студената планета в Слънчевата система. Преди това трябва да проверим температурата на слоя от планетарната структура, който разглеждаме. За скалисти планети в Слънчевата система определянето на повърхностната температура не е трудно. Температурата на тези планети върху скалистата кора се нарича “температура на повърхността”.

Що се отнася до гигантските газови планети на Слънчевата система, те нямат обвивка, която да считаме за температурата на повърхността на планетата. Астрономите измерват повърхностната температура на тези планети на височината на атмосферата, чието налягане е равно на налягането на земната атмосфера на морското равнище. Стойността на това налягане е 1 бар или сто хиляди паскала. Ние също така наричаме тази част от атмосферата на газообразните планети “повърхност” в тази статия.

Въз основа на тази температура можем да дадем 2 определения за най-студената планета. Според първото определение най-студената планета е тази, на която е измерена най-ниската температура. Второто определение е да имате най-ниската средна температура.

В Слънчевата система Уран е най-студената планета според първото определение, а Нептун има най-ниска средна температура. Останете с нас, за да разгледаме по-задълбочено температурата на тези 2 ледени гиганта на Слънчевата система.

Уран

Уран, най-студената планета в Слънчевата система

Средната температура на Уран е минус 195 градуса по Целзий. Но този син гигант държи и рекорда за най-ниската температура, регистрирана на планета в нашата система, която е минус 224 градуса по Целзий.

Уран преживява една от най-интензивните сезонни промени в Слънчевата система; Тъй като ъгловата разлика между неговата орбита и слънцето е сравнително голяма. За да бъдем по-точни, ъгълът на аксиално отклонение на Уран е 17,77 градуса.

Учените смятат, че това екстремно и необичайно отклонение на Уран се дължи на факта, че тази планета е имала силен сблъсък с друга планета в далечното минало. Разбира се, за окончателното доказване на тази теория е необходимо да се изпрати сателит в орбитата на Уран и да се изследва неговото магнитно поле.

Въпреки това, за около един сезон, или една четвърт от годината на Уран, слънцето грее директно върху един от полюсите на планетата, докато другият изпада в дълга, тъмна зима. Всяка Уранова година е приблизително равна на 84 земни години; Така че всеки сезон е дълъг около 21 години, което е много дълга зима за по-тъмната страна. Това е една от причините най-ниската температура от която и да е планета в Слънчевата система да е регистрирана на тази планета.

Необичайната деклинация на Уран прави сезонните промени на тази планета много интензивни.

Ледената атмосфера на Уран

Уран е “леден гигант” в астрологично отношение. Така че, въпреки че тази планета също е газ като Юпитер и Сатурн, тя е поставена в малко по-различна категория. Всъщност много студената атмосфера на тази планета се състои от замръзнали облачни слоеве. Средната температура на тези облаци е минус 193 градуса по Целзий.

Уран се състои главно от водород, хелий и метан. Метанът отразява синята светлина, която е синьо-зеленият цвят на Уран поради този газ.

Над повърхността на Уран е тропосферният слой, чиято температура варира от минус 153 до минус 218 градуса по Целзий. Тропосферата е най-долният слой на атмосферата.

В тропосферата, която се простира от 300 km под повърхността до 50 km над нея, облачните слоеве са подредени въз основа на техния съставен материал. Най-ниско са водните облаци и след тях са облаците от амониев хидросулфид. След това има облаци от амоняк и сероводород. И накрая, метановите облаци са преди всичко.

Над тропосферата е стратосферата, която се състои от етанова мъгла. Тази мъгла вероятно обяснява бледия вид на планетата. Височината на стратосферата е 4000 км, а над нея е термосферата и короната на планетата.

Интересното е, че температурата на този слой, който е висок хиляди километри, достига 577 градуса по Целзий, което е много по-горещо от газовите гиганти, като Сатурн. Учените все още не знаят защо този слой става толкова горещ; Разстоянието на тази планета от слънцето е много голямо и слънчевата радиация, която достига до нея, не е достатъчна, за да загрее този слой.

Уран от космическия телескоп Джеймс Уеб

вътрешната топлина на Уран; Кандидат за най-студената планета в Слънчевата система

За разлика от други газови гиганти, Уран най-вероятно има скалисто ядро. Температурата вътре в ядрото вероятно достига 4982 градуса по Целзий. Въпреки че тази температура е много висока в сравнение с атмосферните слоеве на Уран, ядрото на тази планета е много по-студено от другите планети. За сравнение, температурата на ядрото на Юпитер достига приблизително 24 000 градуса по Целзий.

Много малко количество от тази вътрешна топлина навлиза в пространството. Когато космическият кораб Вояджър 2 достигна Уран, той установи, че леденият гигант няма силен вътрешен източник на топлина. Инфрачервените детектори на този космически кораб показаха, че енергията, излъчвана от Уран, е почти равна на енергията, която получава от Слънцето.

За сравнение, Юпитер и Сатурн излъчват почти два пъти повече енергия в космоса, отколкото от Слънцето. Липсата на силен вътрешен източник на топлина е причината Уран да е най-студената планета в Слънчевата система; Ето защо Уран има тиха и неактивна атмосфера.

Нептун от космическия телескоп Джеймс Уеб

Нептун, планетата с най-ниска средна температура

Въпреки че Уран има най-студената регистрирана температура на планетата, Нептун е средно най-студената планета в Слънчевата система. Средната температура на повърхността на този газов гигант достига минус 201 градуса по Целзий.

Нептун е осмата планета в Слънчевата система и най-отдалечената планета от слънцето, но въпреки голямото разстояние от нашата звезда, нейните сезони са почти същите като земните; Поради тази причина на него има относително топли зони.

Подобно на Уран, Нептун е леден гигант и се състои предимно от ледени облаци.

атмосферата на Нептун; Кандидат за най-студената планета в Слънчевата система

Атмосферата на Нептун се състои главно от водород и хелий, с малко метан. Съставът на атмосферите на Нептун и Уран е почти същият като при формирането на тези 2 планети; За разлика от скалисти планети като Земята, чийто атмосферен състав се е променил напълно с времето.

Както споменахме за Уран, метанът е веществото, което прави Нептун син. Нептун изглежда много по-син от Уран на изображенията, но трябва да сме наясно, че изображенията на Нептун са манипулирани по отношение на цвета и този газов гигант е по-ярък от това, което виждаме на изображенията. Причината за манипулиране на цвета на изображенията е да се направят детайлите на повърхността на планетата по-ясни.

Всъщност Нептун и Уран са много сходни по цвят, като Нептун е само малко по-син; Защото, както казахме, етановата мъгла кара Уран да изглежда малко блед.

Над повърхността на Нептун има тропосферен слой, където колкото по-високо се издигаме, температурата намалява. Средната температура над облаците на Нептун достига минус 210 градуса по Целзий.

Обратно, в горния слой, стратосферата, температурата се повишава с надморската височина. След тези 2 слоя има термосферни и екзосферни слоеве, чиято температура е висока като на други газообразни планети.

Сравнение на цвета на Нептун в общи изображения с действителния му цвят (вдясно).

Дългите лета на Нептун

Подобно на други планети от Слънчевата система, Нептун също има аксиално отклонение от Слънцето. Екваториалната ос на тази планета е 28,3 градуса. Това отклонение причинява различни сезони.

Разбира се, разстоянието между Нептун и затоплящата звезда на слънцето е много голямо (средно 4,5 милиарда километра); В резултат на това полюсът, обърнат към Слънцето, ще има по-висока температура за една четвърт от нептунова година (около 40 земни години), отколкото останалата част от повърхността на планетата.

През 2007 г., когато южният полюс на Нептун беше обърнат към Слънцето, учените установиха, че горният облачен слой в полярния регион е с около 10 градуса по Целзий по-топъл от останалата част на планетата. Това доведе до изтичане на част от метана в атмосферата в космоса.

Вътрешната топлина на Нептун

Повече от 80% от масата на Уран се състои от горещи и плътни потоци от ледени материали; Основно воден лед, метан и амоняк. Поради тази причина Нептун е най-плътната сред газовите планети на Слънчевата система. Но подобно на Уран, под тази ледена мантия има малко скалисто ядро.

Астрономите подозират, че има океан от супер гореща вода под студените облачни слоеве на Нептун. Разбира се, този океан не кипи и водата му не влиза в облаците; Тъй като много високото налягане вътре в планетата не позволява на водата да се изпари.

Както казахме, планетите Нептун и Уран получават много малко топлина от Слънцето. Въпреки че Нептун е много по-далеч от Слънцето от Уран, температурата на тези две планети е близка една до друга, дори видяхме, че на някои места Уран е по-студен от Нептун; Защото температурата на Нептун се повишава поради движенията вътре в него, но изглежда, че планетата Уран няма това вътрешно движение.

Плутон

Най-студените места в останалите планети от Слънчевата система

С изключение на Венера, която има много горяща атмосфера, пълна с парникови газове и средната температура на нейната повърхност е 464 градуса по Целзий, останалите планети от Слънчевата система имат региони, чиито температури се доближават до най-студените части на Слънчевата система.

Интересното е, че сред скалистите планети от вътрешната слънчева система най-ниската температура се намира в Меркурий, който е най-близката планета до Слънцето. Причината за това явление е, че Меркурий няма атмосфера и са му необходими 176 земни дни, за да се завърти около себе си веднъж; В резултат на това нощите на тази планета са много дълги и има места на нейната повърхност, където дълго време не достига светлина. Поради тези причини температурата на повърхността на Меркурий може дори да падне под минус 180 градуса по Целзий.

Температурата в тъмните петна на Меркурий може да падне до -180 градуса по Целзий.

На Земята атмосферата на нашата планета не позволява температурни колебания толкова екстремни, колкото на Меркурий. Средната повърхностна температура на нашата планета е 15 градуса по Целзий, но много ниските температури са често срещано явление за жителите на много райони в близост до северното полукълбо. Най-ниската регистрирана температура на Земята принадлежи на станцията Восток в Антарктика, която достигна минус 89,2 градуса по Целзий на 21 юли 1983 г.

Средната температура на повърхността на Марс е минус 65 градуса по Целзий. Атмосферата на тази планета не е толкова плътна, колкото атмосферата на Земята и температурните колебания са много по-големи. Понякога на тази планета се създават много големи пясъчни бури, които остават във въздуха с месеци и пречат на слънчевата светлина да достигне повърхността. В резултат температурата на повърхността на Марс може да падне до минус 153 градуса по Целзий.

Освен това температурата на повърхността на двата газови гиганта на Слънчевата система, Юпитер и Сатурн, е съответно минус 110 и минус 140 градуса по Целзий.

Коя е най-студената планета в Млечния път?

Откриването на много студени планети не е лесна задача; Защото астрономите обикновено разпознават планетите по топлината, която излъчват. Най-студената планета, открита по този начин, е Epsilon Indi Ab. Съществуването на тази планета беше потвърдено през 2018 г., но през 2023 г. космическият телескоп Джеймс Уеб я снима директно.

Температурата на планетата Epsilon Indi Ab е два градуса по Целзий. Въпреки че тази температура е много по-висока дори на планета като Марс, учените не са успели да наблюдават директно по-студена планета.

Но има индиректни начини за откриване на по-хладни планети. Най-студените планети, откривани някога, са имали температури, приблизително равни на тези на ледените гиганти на Слънчевата система.

Най-студената открита екзопланета (индиректно) е планетата “OGLE-2005-BLG-390L”, която беше открита през 2006 г. по метода на “гравитационната микроконвергенция”. Тази планета, която е близо до центъра на галактиката Млечен път, се смята за една от най-отдалечените екзопланети. Температурата на OGLE-2005-BLG-390L е минус 223 градуса по Целзий, което е почти равно на температурата на най-студената област на Уран.

Изображение от космическия телескоп Джеймс Уеб на планетата Epsilon Indi Ab

резюме

В тази статия научихме за най-студените планети в Слънчевата система. Видяхме, че ако вземем предвид средната температура, Нептун е най-студената планета в Слънчевата система, но най-студената температура на планетата е регистрирана в Уран; Тъй като вътрешните дейности на Нептун правят тази планета допълнителен източник на топлина, докато вътрешната топлина на Уран е много ниска в сравнение с други газови планети.

Видяхме също, че с изключение на Венера, която има горяща атмосфера, и Земята, чиято атмосфера предотвратява екстремни температурни колебания, на други планети от Слънчевата система температурата може да падне до най-студените части на Слънчевата система.

نوشته سردترین سیاره منظومه شمسی کدام سیاره است؟ اولین بار در سرگرمی روز. پدیدار شد.

مطالب مشابه را ببینید!