گل مژه؛ علل، نشانهها و راههای درمان آن
следващ- Кървенето е усложнение под формата на подута, гнойна пъпка или абсцес, който обикновено се появява на ръба близо до клепача. Въпреки че това заболяване се причинява от засягане на мастните жлези на клепача с някакъв вид бактерии, неспазването на някои прости хигиенни съвети или неправилният начин на живот също могат да причинят това разстройство. Кистата не се счита за опасно заболяване; Но трябва да се отбележи, че при лечението му трябва да се вземат предвид необходимите грижи; Защото неправилното му лечение понякога може да доведе до операция.
Според Фераро какво точно заболяване е миглите и какви усложнения има за засегнатия човек? Какви са признаците и симптомите на това заболяване и как може да се лекува? Ако и вие търсите отговори на тези въпроси, здравни уебсайтове медицинска мрежа и здравна линия Те ще ви дадат отговорите на тези въпроси, които ще видите по-долу.
Какво е цвете за мигли?
Ечемик е вид заболяване, което се проявява като подута, чувствителна, болезнена и зачервена маса в областта близо до ръба на клепача. Кистите обикновено се причиняват от инфекция на мастните жлези на клепачите и се появяват като бяла или жълта бучка, която много прилича на голяма пъпка. Обикновено на клепача се появява само една очевидна област; Но повече от едно петно може да се появи едновременно на единия или двата клепача. Вътре в горния и долния клепач има между 20 и 40 мейбомиеви мастни жлези, които предотвратяват изпаряването на сълзите; Но поради някакви причини естественият състав на тези мазнини може да се промени и да се съберат по ръба на клепача или тези жлези могат да се инфектират, което и в двата случая ще причини възпаление на клепача. Казано по-просто, миглите са остра възпалителна инфекция на фоликула на миглите или мастната жлеза, която блокира изхода на мазнини от мейбомиевите жлези и причинява възпаление на мястото. Кистите обикновено не са опасни; Но може да се появи заедно с болка и зрителни проблеми.
Видове заболявания на миглите
Като цяло има два вида мигли, наречени хордеолум и халазион, всеки от които има различни причини и лечения:
1. Хордеолум: Hordeolum е абсцес или гной в мастните жлези на окото и е един от най-често срещаните видове ечемик. Хордеолумът е остра инфекция, която кара миглите да станат червени, подути и чувствителни на допир. Ако този цвят на миглите остане повече от два дни, трябва да посетите оптометрист или офталмолог.
2. Халазион (Chalazia) или мейбомиева киста: Това е бучка в клепача, която обикновено се причинява от нелекуван хордеолум. Ако инфекцията не се лекува, микробът и полученото замърсяване ще се превърнат в твърда топка под клепача, наречена халазион. Халазионът е незаразен и хроничен и може да продължи осем до шестнадесет седмици. Халазионът обикновено не е болезнен или чувствителен на допир и ако не изчезне от само себе си, може да се наложи операция, която се извършва от офталмолог.
Конюнктивитът заразен ли е?
При повечето хора хламидиите не са заразни, освен ако не са изпълнени определени условия (като докосване на хламидиите; след това предаване на инфекцията на друг човек чрез контакт със заразена ръка в окото). Някои експерти смятат, че много хора обикновено имат мигли и получават това заболяване, когато някои от бактериите, причиняващи това заболяване, започнат да се размножават в клепачите им. Тъй като тези бактерии не се предават непременно от човек на човек, някои изследователи смятат, че хризалисът е незаразен. Въпреки това, други експерти смятат, че ако друг човек докосне заразеното око, е възможно да се предаде инфекцията от заразения човек на здрав човек и въпреки че тази ситуация се случва рядко; Но това е достатъчно, за да докаже, че заболяването на ресничките е заразно инфекциозно заболяване.
Признаци и симптоми на заболяване на миглите
Различни симптоми могат да се считат за заболяването на миглите. Най-важните от тези симптоми са:
Усещане за чужд предмет в окото, особено при мигане.
Усещане за натиск в очите.
– Наличие на червена подутина на повърхността на клепача, която може да бъде както болезнена, така и безболезнена.
Може също да почувствате замъглено зрение, ако себум или гъста гной се разпространи от вътрешността на абсцеса върху повърхността на окото. Ако има хронична дисфункция на мейбомиевите жлези, симптомите на сухо око също са чести, тъй като мейбомиевите жлези отделят масло върху повърхността на окото, за да предотвратят бързото изпаряване на слъзния филм от повърхността на окото по време на интервалите на мигане; Следователно слабата функция на мейбомиевите жлези може да доведе до сухота в очите.
Други симптоми на заболяване на миглите включват следното:
– Наличие на бучка или подутина (като цирей) по ръба на клепача.
Зачервяване на кожата около подутина на клепача.
Подуване и подпухнал вид на клепача.
Ако цилиарното тяло източва материал от отвора на жлезата, върху клепачите и миглите може да се натрупа плътен секрет или кожен материал. В някои случаи кожата, покриваща миглите, става тънка и плътните вещества в миглите (гной) могат да бъдат отстранени дори чрез отваряне на кожата; Също така, в отговор на дразнене и болка, окото може да започне да произвежда допълнителни сълзи. Кистите могат да бъдат и външни, което означава, че запушената жлеза изпъква и се появява като видимо подуване под кожата или вътре, където запушената жлеза излиза отзад или под клепача.
Каква е причината за заболяването на миглите?
Мастните жлези в клепачите на човешките очи, когато са заразени с бактерии, се заразяват и причиняват растеж на миглите. Тези бактерии, които са една от основните причини за растежа на миглите, се наричат стафилококи; Също така, използването на неподходяща или остаряла козметика и дълготраен грим върху клепачите и очите също могат да причинят цъфтеж на миглите. Неспазването на лична хигиена, силен стрес и психическо напрежение, хормонални промени в тялото и различни възпалителни усложнения като блефарит и мейбомиит също могат да причинят цъфтеж на миглите.
Рискови фактори за заболяване на миглите
Най-честият рисков фактор за инфекция на миглите е отделянето на себум от мейбомиевите жлези в клепачите, което обикновено е хронично възпалително заболяване, наречено дисфункция на мейбомиевите жлези (наричано също заболяване на мейбомиевите жлези, мейбомит, мейбомиит или блефарит). Дисфункцията на мейбомиевата жлеза обикновено се свързва с акне розацея по бузите и носа. Но понякога се вижда сам. Други рискове включват запушване на отвора с тъкан от белег след инфекция, изгаряне или травма. Други рискови фактори включват:
– Проблем в секрецията на мастните жлези около очите
– Анамнеза за растеж на мигли
Здравословни проблеми
Кожни проблеми
Подуване на клепачите
Какви са усложненията на заболяването на миглите?
Ако цветът на миглите или халазионът се подобри от само себе си, рядко ще видим специални усложнения; Но ако стероидът се инжектира в клепача, може да видим странични ефекти като обезцветяване, инфекция, кървене или синини. Освен това, в много редки случаи, човек може напълно да загуби зрението си в резултат на неправилно инжектиране на стероид в клепача. Разрязването и източването на гнойта вътре в халазиона може също да причини промени във формата на клепача, кървене, синини или белези на клепача.
Ако ресничките или халазионът на окото се заразят, тази инфекция може да се разпространи в окото, кожата или дори зеницата на окото; В резултат на това, за да се избегнат непоправими усложнения, човек трябва незабавно да започне антибиотично лечение под наблюдението на офталмолог. В редки случаи повторната поява на халазион може да е признак на рак на клепачите. Ако възникне такава възможност, лекарят взема проба от клепача на пациента и я изпраща в лабораторията за допълнителни изследвания.
Кога трябва да отидем на лекар за мигли?
Не е необходимо да отидете на лекар за лечение на мигли цвете; Но ако видите някое от следните, по-добре е да посетите очен лекар:
Ако не се подобри след няколко дни или се влоши.
В допълнение към клепача, окото ви също може да бъде увредено.
– Ако е повлияло на зрението Ви.
Клепачът ви се подува и зачервява и не можете да отворите очите си напълно.
Когато миглите станат по-големи и по-болезнени.
Също така, ако продължавате да получавате мигли, не забравяйте да посетите лекар; Тъй като може да бъде причинено от основно заболяване като конюнктивит, блефарит или целулит.
Как се диагностицира заболяването на миглите?
Медицинският специалист ще прегледа клепача, за да определи местоположението на запушения отвор на жлезата. Това помага да се направи разлика между хордеолум и халазион; Освен това лекарят ще търси симптоми като тъкан, подобна на белег, чуждо тяло и подлежащ хроничен мейбомит. Освен това лекарят търси признаци, че жлезата е заразена. Много е важно да се идентифицира инфекцията, която се предава от жлезата към окото и прилежащата кожа.
Медицинско лечение на заболяване на миглите
В много случаи миглите не изискват специално лечение и обикновено изчезват от само себе си. Рецидивите на миглите се случват често. Лекарят може да използва следните лечения за лечение на устойчиви и трайни реснички:
1. Антибиотици: Лекарят може да предпише антибиотични капки или локален антибиотичен мехлем, който да се прилага върху клепача. Ако инфекцията на клепача продължава или се разпространява около клепача, лекарят може да предпише антибиотици под формата на хапчета или капсули.
2. Болкоуспокояващи: Обичайните болкоуспокояващи като ацетаминофен и ибупрофен вероятно нямат голям ефект при ускоряване на процеса на заздравяване на миглите; Но ако ечемик е досаден, тези лекарства може да са в състояние да облекчат дискомфорта.
3. Хирургия за облекчаване на налягането: Ако ечемицата не изчезне, лекарят може да направи малък разрез, за да дренира инфекцията вътре в ечемика. Това ще ускори оздравителния процес и ще намали болката и отока, причинени от него. Понякога офталмологът може да реши да отвори хирургически голяма мигла, за да облекчи дискомфорта и да предотврати сериозна инфекция.
Домашни средства за лечение на цироза
В допълнение към медицинските лечения, има и прости и домашни методи, които могат да се използват за ускоряване на процеса на лечение на мигли. Най-ефективните домашни методи за лечение на заболяване на миглите са:
1. Използвайте топъл компрес: Топлият компрес е най-ефективният метод за лечение на мигли. Всъщност топлината кара гнойта да достигне повърхността на кожата и цветето на миглите лесно се отделя; Можете също така да намокрите чиста кърпа с топла вода и да я поставите върху миглите. Правете това в продължение на 5 до 10 минути няколко пъти на ден; След това внимателно масажирайте областта, за да отворите и дренирате запушените жлези.
2. Почистете клепача си с мек сапун и вода: Смесете бебешки шампоан с топла вода и внимателно измийте клепача си с него. Можете да правите това в продължение на няколко дни, докато миглите изчезнат; Освен това почистването на клепачите може да предотврати бъдещ растеж на миглите. Друг начин е да използвате физиологични разтвори, които могат да помогнат за източване на гнойта и да убият бактериите.
3. Използвайте торбичка горещ чай: Вместо да използвате горещ компрес, можете да използвате торбичка горещ чай. Черният чай има страхотен ефект и може да намали отока; Освен това има антибактериални свойства. Пуснете пакетчето чай в чаша вряща вода, точно както бихте направили, когато пиете чай. Изчакайте пакетчето чай да изстине и го поставете върху клепача за 5 до 10 минути. Използвайте отделни торбички за всяко око.
4. Избягване на грим и контактни лещи: Ако очите ви страдат от мигли, по-добре не се гримирайте; Тъй като гримът може да раздразни очите ви и да забави възстановяването на миглите. Правейки това, вие също пренасяте бактерии върху грима си и включвате и другото око. Мийте редовно четката си и изхвърляйте грима за очи след три месеца употреба. До пълното възстановяване е по-добре да използвате очила вместо контактни лещи; Тъй като бактериите влизат в лещата и причиняват разпространението на инфекцията.
5. Масажор за източване на гной: Можете да масажирате мястото с мокра кърпа и да изцедите гнойта; Можете също така внимателно да разтриете областта с чиста ръка. След източване на гнойта, поддържайте засегнатата област напълно чиста и избягвайте да докосвате очите. Ако смятате, че масажирането причинява повече болка, спрете го.
Профилактика на заболяване на миглите
Най-добрата превенция за това състояние е поддържането на клепачите и миглите чисти. Това може да стане, като използвате ежедневен бебешки шампоан, докато се къпете, или като използвате тампони за почистване на клепачите, налични в аптеките. Много хора също имат полза от ежедневните топли компреси. Смята се, че диета, богата на омега-3 мастни киселини, като риба или ленено семе и зеленчуци, има противовъзпалителни свойства и обикновено се свързва с подобрена функция на мейбомиевите жлези и по-добро здраве на очите. Не забравяйте да се консултирате с вашия очен лекар относно употребата на превантивни антибиотици. Например, при възрастни с хроничен рецидивиращ халазион, ниска доза перорален доксициклин може да помогне за дисфункция на мейбомските жлези; Но употребата на това лекарство при деца и бременни жени трябва да се избягва строго.
نوشته گل مژه؛ علل، نشانهها و راههای درمان آن اولین بار در سرگرمی روز. پدیدار شد.